Prof. Dr. Süleyman TECİRLİOĞLU

PROF. DR. SÜLEYMAN TECİRLİOĞLU ANISINA

 

Prof. Dr. Süleyman Tecirlioğlu 21.01.1939 yılında Kahraman Maraş’ın Andırın ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Andırın’da tamamladıktan sonra 1957’de Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ne kayıt yaptırmış ve 1962 yılında da Fakülteden dereceyle mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra kısa sürelerle Ankara Merkez Veteriner Hekimliği ve Samsun Karaköy Harası Veteriner Hekimliği görevlerinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Süleyman Tecirlioğlu 20.05.1963 tarihinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi Kürsüsü asistanlığına atanmış, 1967 de “Kedi ve Tavşanların Kasları Arasındaki Sabit Anatomik Ayrımlar” isimli doktora tezini başarıyla tamamlayarak doktor ünvanını almıştır. 1968-1970 yılları arasında vatani görevini tamamlayarak Anatomi kürsüsüne dönmüş, 1972 yılında bir yıl süreyle Almanya Hür Berlin Üniversitesinde bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 1975 yılında doçent ünvanı alan ve 1988 yılında da Anatomi kürsüsü Profesörü olarak atanan hocamız değişik dönemlerde Fırat ve Uludağ Üniversiteleri Veteriner Fakültelerinde de dersler vermiştir. Akademik hayatı boyunca doktora öğrencileri yetiştirmiş, alanında kitaplar yazmış ve değerli bilimsel çalışmalara imza atmış olan hocamız 1999 yılında emekliye ayrılmıştır.

Prof. Dr. Süleyman Tecirlioğlu 06.12.2012 tarihinde vefat etmiştir. Süleyman hocamız vefatından önce bedenini eğitim öğretimde kullanılmak üzere Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağışladığı için, Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazı ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen tören sonrasında naaşı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne teslim edilmiştir. Prof. Dr. Süleyman Tecirlioğlu’nun cenazesi 18 Haziran 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1 Nolu Anatomi Amfisinde düzenlenen tören sonrası Ayvalık’ta toprağa verilmiştir.

Prof. Dr. Süleyman Tecirlioğlu hocamızı saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.