Derneklerimizden Ortak Açıklama

Derneklerimizden Ortak Açıklama

DERNEKLERIMIZDEN ORTAK AÇIKLAMA

SAĞLIKTA ŞİDDET

Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanarak yürürlüğe giren sağlıkta şiddet yasasına veteriner hekimler dahil edilmedi. Bu hata meyvelerini vermeye devam ediyor. Daha önce kanunlara, mesleki ahlak ve etik kurallarına uygun davrandığı için darp edilen meslektaşlarımız olduğunu defalarca hatırlatmamıza rağmen sağlık sınıfı dışına doğru itiliyor olmamız meslek camiamızı derin üzüntüye boğmuştur.

Halk sağlığının korunmasında birinci basamak olan biz veteriner hekimlerin aldığımız mesleki kararlar yüzünden darp edilmesi, tehditlere, hakaretlere, sosyal medya üzerinden aşağılama ve küfürlere maruz bırakılması kabul edilemez.

Kabul edilemez, çünkü;
Serbest meslek erbabı veteriner hekimlerin hayvanlarla ilgili karar ve uygulamaları para, tehdit ve darp ile değiştirilemez. Meslek ve kişilik onurumuz ayaklar altına alınamaz.

Mezbaha, balık hali, et parçalama ve üretim tesisleri gibi gıda ile ilgili alanlarda veteriner hekimlerin aldıkları kararlar; işletmeci, hayvan sahipleri ve tacirler tarafından değiştirilemez. Değiştirilmesi halkın sağlığına vurulacak en büyük darbedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı uygulamaları için ülkenin en ücra noktalarına kadar korumasız bir şekilde görevli olarak gönderilen veteriner hekimlerin hayvan kayıt altına alma ve aşılama çalışmaları yaparken kendini bilmez kişiler tarafından mesleki etik, ahlak ve kanunlara aykırı işlem yapmaya zorlanmaları da ayrı bir insanlık suçudur. Kimsenin şahsi çıkarları halk sağlığının üzerinde değildir.

Yerel yönetimlerde hayvan refahı açısından yapılan uygulamaları beğenmeyen kişilerin, veteriner hekimler üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskıyı kabul etmek hem hayvan popülasyonuna hem de halkımıza vurulan en büyük darbedir.

Viranşehir'de bakanlık personeli olan, İstanbul'da serbest meslek erbabı olan, Antalya'da belediyede görev yapan meslektaşlarımıza yapılan darp asla kabul edilemez.

Her yıl onlarca meslektaşımızTürkiye’nin dört bir yanında çeşitli boyutlarda şiddete maruz kaldığını görmek bizleri derinden üzmektedir.

Devletimiz bir an önce yaptığı hatadan dönerek, sağlıkta şiddet yasasına Veteriner hekimleri dahil etmek zorundadır.

Veteriner hekimi korumak demek; Türkiye hayvancılığını, gıdamızı, hayvan refahını, yaban hayatını, çevre sağlığını ve her şeyden önemlisi halk sağlığını korumak demektir.

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ
TÜRK VETERİNER JİNEKOLOJİ DERNEĞİ
SERBEST VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ
BELEDİYE VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ