4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİNİN

4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ

 

Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla  kurulan Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu 1931 yılında 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etmiştir.

Yaşamın tek olup bu nedenle yaşayan bütün canlılar eşit doğal haklara sahiptir. Bu nedenle  hayvanların doğal haklarına saygı göstermenin doğanın dengesinin korunması ve insanlığın yaşamı için büyük önem taşımaktadır.  Hayvanların ve yaşayan tüm canlıların haklarına saygı göstermekle aslında kendi doğal çevremizi de korumuş olacağız.

İnsanların dünya üzerinde kendileri dışında da canlıların bulunduğunu ve onlarında yaşam haklarının olduğunu kabullenmeleri ve tüm canlıların yaşama, beslenme, üreme gibi haklarına saygı duymaları gerekir. Yaşamı paylaştığımız diğer canlıların bu haklarını ifade şanslarının bulunmadığını göz ardı etmemek ve çoğu kez onlar adına bu hakların savunuculuğunu yapmak da insani bir görevdir. Bu konuda biz veteriner hekimlere önemli görevlerin düştüğünü de biliyoruz.

Hayvanları koruma gününün kutlandığı 4 Ekim’de,  hayvanlara karşı işlenen  suçların hala Kabahatler Kanunu çerçevesinde değerlendirilmesi ve bu suçların Türk Ceza Kanunu içeriğini alınmamış olması son derece üzücüdür. Bu haksızlığın en kısa sürede düzeltilmesi umut ve dileklerimizle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününü kutlarız.  Can dostlarımız  yaşama, beslenme ve üreme  gibi haklarına saygı duyulmasını bu haklarının kendilerine eksiksiz verilmesi bekliyorlar. Onların  rüyalarının gerçek olması dilekleri ile saygılar sunarız.

 

Veteriner Hekimler Derneği

Yönetim Kurulu