ANILAR VE ANILANLAR

ANILAR VE ANILANLAR

Veteriner Hekim Harun YÖRGÜÇ' ün ANILAR VE ANILANLAR isimli kitabı Amasya Belediye Başkanlığı tarafından Kültür yayınları olarak okurların hizmetine sunulmuştur.

 

 

HÜSEYİN HARUN YÖRGÜÇ

1939 yılında Amasya'da doğmuş, İlk ve Orta tahsilini burada tamamladıktan sonra 1963 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun olmuıştur. Yurdun muhtelif il ve ilçelerinde Veteriner Hekim ve Yönetici olarak görev yapmıştır. Bir süre memuriyettan ayrılarak 3 yıl süre ile Bayer İlaç Firmasında Bölge temsilcisi daha sonra Amasya da Serbest Veteriner Hekim olarak çalışmıştır. Muayenehanenin yanı sıra Sucuk-pastırma imalatı ve yem bayiliği birimlerinide kurmuştur. 1972 yılında tekrar memuriyete dönmüş iki dönem Amasya Belediye Başkanlığı için seçimlere katılmıştır. Ancak muhalefet partisinden aday olduğu için, yasalarda bu konuda teminatta olmasına rağmen göreve iade edilmemiş dört ay açıkta bekletilmiştir. 1984 yılında yöneticilik görevi verilmeksizin Veteriner Hekim olarak Kastamonu'ya tayin edilmiş 1988 yılında da kendi isteği ile emekli olmuştur.

Edebiyat, şiir, musıki alanlarında çalışmaları vardır. HOŞ SADAYA KULAK VER MENEKŞE GÖZLER - VAZGEÇ GÖNÜL isimli üç şiir kitabı yayımlanmış AMASYA MUTFAĞI adlı resimli yemek kitabı Amasya Valiliği, ANILAR VE ANILANLAR isimli 4 bölümden oluşan bir diğer kitabıda Amasya Belediye Başkanlığı tarafından Kültür yayınları olarak okurların hizmetine sunulmuştur.

 16 şiiri şarkı, türkü, marş formlarında bestelenmiş, şarkı formunda bestelenen 4 güfte TRT kurulunun denetiminden geçerek TRT repertuarına alınmışır.

Türkiye Şair, Ozan ve Yazarlar Derneğinin 2055 yılında yurt çapında açtığı yarışmada "Gönül" isimli şiiri Türkiye birincisi seçilmiştir.

Tamamen kendi buluşu olan bir tarzda geliştirdiği maket çalışmaları Kültür Bakanlığı tarafından okullarda örnek çalışmalar olarak değerlendirilmek üzere Amasya Valiliği'ne gönderilmiştir.

Üç antolojide toplam 23 şiiri yayınlanmıştır. Amasya Folklörü, örf, adet ve an'aneleri, oyunlar, maniler, yöresel yemekler, deyimler, galatlar,muammalar gibi pek çok konuyu kapsayan çalışmaları vardır. Bu bilgilerin kaybolup gitmesini istemediğinden bütün bu çalışmaları BENİMLE GİTMESİN adı altında yeni bir kitapta toplamak için yoğun çalışma içerisindedir.

Eşi Nevin YÖRGÜÇ ile 20 yıldır Anakra'da ikamet etmektedir. Demet, Burak, Buket isimli üç çocukalrı vardır.