Değerli Meslektaşlarım Hürriyet Gazetesi yazarı Sayın Ömür GEDİK'in 4 Mayıs 2017 tarihli yazısına cevap olarak gönderdiğim görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim Saygılarımla

Değerli Meslektaşlarım Hürriyet Gazetesi yazarı Sayın Ömür GEDİK'in 4 Mayıs 2017 tarihli yazısına cevap olarak gönderdiğim görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim Saygılarımla
Sayın Gedik,
Hürriyet Gazetesini 4 Mayıs 2017 tarihli sayısındaki yazınızda yer alan bir görüşünüze katılmadığımı bildirmek isterim.  Ben 1930 yılında kurulan Veteriner Hekimlik mesleğinin en eski-en köklü sivil toplum örgütü olan Veteriner Hekimler Derneği başkanıyım. Aynı zamanda da bir akademisyenim. Yaklaşık 45 yıl üniversite görevimden sonra  2 yıl önce emekli oldum. 
 
Söz konusu yazınızda Bozok üniversitesi rektöründen "Veterinerlik Fakültesi"  (Doğrusu Veteriner Fakültesi) açılması konusunda söz aldığınızı yazıyorsunuz. Şu anda ülkemizde 30 Veteriner Fakültesinin bulunmaktadır.   Bakınız  bunların 6 adedi  ülkenin doğusuna hiç sapmadan gittiğinizde (Ankara Kırıkkale Yozgat Sivas Erzurum ve Kars)  yer almaktadır. Türkiye'de bulunan 30 veteriner fakültesinin çoğunda fiziki ve  öğretim üyesi yetersizlikleri had safhadadır. Tamamen popülist yaklaşımlarla açılan bu fakültelerde eğitim kalitesini düşürmüş, adım başına kliniklerin açılmasına neden olmuştur. Gerçek bir hayvansever olan sizin bunu hiç bir şekilde kabul etmeyeceğinizi düşünüyorum.  
 
Bizler, meslek örgütleri ve kuruluşları ile  fakültelerimiz yıllardır yeni fakültelerin açılmasına karşı mücadele vermemize karşı başarılı olamadık. Bir veteriner fakültesinin açılmasının maliyeti çok yüksektir. Çoğu üniversite bunu karşılayamamaktadır. Yeni fakültelere ayrılan ödeneklerin mevcut fakültelere ayrılarak onların güçlendirilmesi daha doğru olacaktır. 
 
Çok yoğun olduğunuzu bildiğim için yazımı uzatmak istemiyorum. 
Bir hususun altını çizerek sonlandırmak istiyorum  Bugün 350 milyon nüfusa sahip Amerika Birleşik Devletlerinde 30 veteriner fakültesi bulunmaktadır. Hindistan ve ABD'den sonra en çok fakültesi bulunan  ülkeyiz.
 
Saygılarımla