Sorgundan Çıktım Yola

Sorgundan Çıktım Yola

Prof.Dr. Rauf YÜCEL'in "Sorgun'dan Çıktım Yola (Anılar)" isimli kitabı Sorgun Belediyesi tarafından okurların hizmetine sunulmuştur.

 

PROF.DR.RAUF YÜCEL

29 Mart 1939 da Yozgat'ın Sorgun ilçesinde doğdu. ilk ve orta öğrenimini doğup büyüdüğü ilçede, Liseyi Yozgat'ta tamamladı. Üniversite eğitimi için gittiği Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 1964 de mezun oldu. Adana merkez veteriner hekimliği, İslahiye'de askerlik ve Sivas/Hafik inekhanesi veterinerliği görevlerinden sonra, Milli Eğitim Bakanlığı adına doktora yapmak üzere Batı Almanya'ya gönderildi. Münih Ludwıng Maximillians Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğinde doktorasını tamamladıktan sonra,1971 yılının sonunda yurda dönerek yeni kurulmakta olan Elazığ Veteriner Fakültesinde görev aldı. 1976 da doçentliğe yükseltildi ve 1977 ylında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kürsüsü doçentliğine atandı. 1982 de profosörlüğe yükseltildi ve 1986 dan emekli olduğu 2006 yılına kadar İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

Akademik yaşamı boyunca yüzün üzerinde bilimsel araştırma-makale ve "Veteriner Özel Cerrahi", "Evcil Hayvanların Ayak Hastalıkları" ve "Atların Ortopedik Hastalıkları" isimli üç ders kitabı yayınladı. Veteriner cerrahi i.inde, ağırlıklı olarak ortopdik cerrahiye yöneldi. Yurt içi ve yurt dışında pek çok bilimsel kongreye katıldı ve tebliği sundu.

"Sevdiğim Demez İsem" isimli ilk şiir kitabı 1999 da yayınlandı. "Gezilerden Dizelere" adlı ikincisi 2011 de basıldı. ayrıca emekli olduktan sonra hazırladığı "Veteriner Cerrahi Terimleri Sözlüğü" adlı mesleki kitabıda 2009 da okuyucusuyla buluştu.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof.Dr.Rauf YÜCEL, anılarını yazmaya devam etmektedir.