Türkiye’de Veteriner Hekimliği Öğretiminin 171. Yılı Ankara’da Kutlandı

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Öğretiminin 171. Yılı Ankara’da Kutlandı

Türkiye’de Veteriner Hekimliği öğretiminin 171. Yılı 23 Ekim 2013 Tarihinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapılan etkinliklerle kutlandı. Dekan Prof. Dr. Rıfkı HAZIROĞLU yaptığı konuşmada Veteriner Fakültesi'nde İngilizce eğitimin 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında başlaması için çalıştıklarını ve Senatodan geçtiğini, YÖK’ten onay beklediklerini söyledi. Bir ilk olan bu duruma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinin imza attığını 2014-15 eğitim öğretim yılında 30 öğrenci ile işe başlayacaklarını belitti. Konuşmasının bir bölümünde ise "Artık veteriner fakültelerinden mezun olan her öğrencinin veteriner hekim yetkileri ile donanarak işe başlaması yerine bir yeterlilik sınavı yapılmalı ve veteriner fakültelerinden mezun olan öğrencilerin kalitelerinin bu sınavla bir standarda ulaştırılması gerekmektedir" diyen Prof. Dr. Hazıroğlu bu sınav hangi veteriner fakültesinden mezun olduğuna bakılmaksızın veteriner hekim adayının gerçekten veteriner hekimlik yapabilecek düzeyde olup olmadığının belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır" dedi. Sistemin yasal altyapısının kurulması ile öğrenciler ve fakülteler arasında rekabeti de artıracağına inandığını" ifade etmiştir. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Burdur milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL birer konuşma yapmışlardır.

Etkinlik kapsamında geleneksel Helva Koşusu yapıldı. Öğretim elemanlarının da koştuğu yarış sonuçları bayanlar ve erkekler olmak üzere iki grupta değerlendirildi. Helva koşusunda dereceye girenlere madalyaları, belgeleri ve hediyeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Pakdil ile Ankara Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Rıfkı HAZIROĞLU ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ergün AKÇAY tarafından verildi. Daha sonra hazırlanan helva katılımcı ve konuklara dağıtıldı.

Sempozyum sonrasında aynı gün akşam Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu'nda bir kokteyl verildi. Çok sayıda davetlinin katıldığı kokteylde Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu şefi Dr. Cumhur Koca, saz arkadaşları ve oğullarının coşkulu müziği ve şarkıları 171 yıl kutlamalarına renk kattı.